Tarih: 15.09.2021| Okunma Sayısı: 694

Son dönemlerde yargının kurucu unsurlarından olan savunma makamına ve avukatlık mesleğine yönelik artarak devam eden tehdit ve saldırılara karşı sözümüzü söylemek ve mücadele kararlılığımızı göstermek amacıyla biz aşağıda imzası olan barolar tarafından açıklama yapma gereği zorunlu hale gelmiştir.

 

En son 13 Eylül 2021 tarihinde Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin duruşma salonunda; mahkeme başkanı tarafından müdafii avukatlara yönelik ön yargılı tutum ve saldırgan tavır üzerine Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit EREN ve yönetim kurulu üyeleri, konuyu görüşmek için duruşma salonuna gittiklerinde mahkeme başkanı aynı tutumunu baro başkanı ve yöneticilerine karşı sürdürmüştür.

 

Mahkeme başkanı tarafından Diyarbakır Baro Başkanı Av. Nahit EREN ile duruşma salonunda bulunan avukatların duruşmadan çıkartılmalarına ilişkin polislere talimat verilmesi üzerine, polis memurlarınca baro başkanına, baro yöneticilerine ve avukatlara yönelik fiziki saldırı ve hakaretlerde bulunulmuştur.

 

Bilinmelidir ki ; adil yargılanma hakkının gerçekleşebilmesi için öncelikle hak arama özgürlüğünün gerçek bir özgürlük olarak kullanılması, hukuki dinlenilme hakkının tanınması, şüphelinin/sanığın, hakkındaki tüm delilleri görebilmesi ve delillere karşı sözünü söyleme hakkının bulunması, savunması için delil sunabilmesi, bu delillerin de toplanması zorunludur.

 

Bireylerin bu haklarını kullanabilmeleri için seçecekleri müdafii/lerin yardımından yararlanma hakkı bulunmaktadır. Bu hak, adil yargılanma hakkının en önemli parçasıdır. Bu nedenle savunma görevi yapan avukat, adil yargılanma hakkının en önemli unsurudur. Savunman, aynı zamanda TCK 6. maddesi uyarınca yargı görevini yapandır.

 

Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; avukatlık mesleği savunma hakkının, adil yargılanma hakkının ve hak arama özgürlüğünün teminatıdır. Avukatların meslek örgütü olan barolar da insan haklarının, özgürlüklerin ve hukuk devletinin güvencesidir. Bu sebeple, savunma makamının yani avukatların özgür ve etkili olamadığı bir toplumda hiç kimsenin özgürlüğü garanti altında değildir.

 

Hiçbir kişi veya kurum; savunma görevini yapan avukatı görevini yapmaktan alıkoyamaz, engelleyemez, avukata fiziki saldırı ve hakarette bulunamaz.

 

Avukatın görevi; hukuk devletinin bireylere sağladığı güvenceleri korumak, bu hak ve güvencelerin kullanılmalarını sağlamaktır.  Avukatların mesleki faaliyetlerinin engellenmesi, duruşma salonundan fiziki saldırı ve hakaretlere maruz bırakılarak çıkartılmaları gibi kabul edilemez tutum ve anlayışlara karşı mücadelede etme konusundaki kararlığımızı bir kez daha tüm kamuoyuna duyurmaktayız.

 

Hukuk Devletini, Adil Yargılanma Hakkını, Savunmayı, Mesleğimizi ve Meslektaşlarımızı savunmaktaki kararlılığımız bilinmelidir. Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanının ve olayda yer alan kolluk görevlilerinin ivedilikle görevden uzaklaştırılmaları ve haklarında gerekli adli ve idari soruşturmanın başlatılması gerektiğini kamuoyu ve ilgililerin bilgisine sunarız.

 

 

Adana Barosu

 

Adıyaman Barosu

Afyonkarahisar Barosu

 

Ağrı Barosu

 

Aksaray Barosu

Amasya Barosu

 

Ankara Barosu

 

Antalya Barosu

Ardahan Barosu

 

Artvin Barosu

 

Aydın Barosu

Balıkesir Barosu

 

Bartın Barosu

 

Batman Barosu

Bilecik Barosu

 

Bingöl Barosu

 

Bitlis Barosu

Bolu Barosu

 

Burdur Barosu

 

Bursa Barosu

Çanakkale Barosu

 

Çankırı Barosu

 

Çorum Barosu

Denizli Barosu

 

Diyarbakır Barosu

 

Düzce Barosu

Edirne Barosu

 

Elazığ Barosu

 

Erzincan Barosu

Erzurum Barosu

 

Eskişehir Barosu

 

Gaziantep Barosu

Giresun Barosu

 

Gümüşhane-Bayburt Bölge Barosu

 

Hakkari Barosu

Hatay Barosu

 

Iğdır Barosu

 

Isparta Barosu

İstanbul Barosu

 

İzmir Barosu

 

Kahramanmaraş Barosu

Karabük Barosu

 

Kars Barosu

 

Kastamonu Barosu

Kayseri Barosu

 

Kırıkkale Barosu

 

Kırklareli Barosu

Kırşehir Barosu

 

Kilis Barosu

 

Kocaeli Barosu

Konya Barosu

 

Kütahya Barosu

 

Malatya Barosu

Manisa Barosu

 

Mardin Barosu

 

Mersin Barosu

Muğla Barosu

 

Muş Barosu

 

Nevşehir Barosu

Niğde Barosu

 

Ordu Barosu

 

Osmaniye Barosu

Sakarya Barosu

 

Samsun Barosu

 

Siirt Barosu

Sinop Barosu

 

Sivas Barosu

 

Şanlıurfa Barosu

Şırnak Barosu

 

Tekirdağ Barosu

 

Tokat Barosu

Trabzon Barosu

 

Tunceli Barosu

 

Uşak Barosu

Van Barosu

 

Yalova Barosu

 

Yozgat Barosu

Zonguldak Barosu


25.09.2023
AV. HALİME KAHRAMAN
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.