KADIN MESLEKTAŞIMIZA YAPILAN SALDIRIYI VE TACİZİ REDDEDİYORUZ
Tarih: 30.05.2019| Okunma Sayısı: 403

            İstanbul Anadolu Adliyesi 2- İş Mahkemesinde yapılan duruşma sırasında, mahkeme hakiminin  davacı  vekili olarak salonda bulunan kadın meslektaşımıza''etek boyu kısa olduğu ''gerekçesiyle uygulamış olduğu TACİZ  yargı tarihimize  kara bir leke olarak geçmiştir.

          Meslektaşımızın etek boyu hakkında salonda bulunan diğer avukatlardan beyan alınmaya çalışılması,akabinde yazı işleri müdürünün çağırılarak meslektaşımızın etek boyunun fotoğraflanmaya kalkışılması ve tüm bunların duruşma zaptına geçirilmesi apaçık bir hadsizliktir.

         Ülkemizde kadınlara yönelik olarak geliştirilen ayrımcı,cinsel ve  şiddet içerikli bakışın yansıması,maalesef bu kez bir mahkeme salonunda ''Hakim'' sıfatını taşıyan  kişide tezahür etmiştir.

        Adaletin dağıtıldığı,insan hak ve özgürlüklerinin en üst seviyede korunduğu yerler olması gereken mahkeme salonlarında seviyenin ''etek boyuna'' düşürülmüş olması yargı sistemimiz açısından üzüntü ve kaygı verici niteliktedir.

Duruşma  salonunda bulunan avukat; kadın  yada erkek kimliğiyle değil,taraf vekili sıfatıyla savunmanın temsilcisi ve yargının temel unsurlardan biri olarak o salondadır.Hakimin görevi avukatın resmi giysisi olan cüppesi altındaki kıyafeti ile meşgul  olmak değil adaletin tecellisi için önündeki dava dosyası ile ilgilenmektir.

   Mesleğimize  ve kadın haklarına yapılan bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyor,eylemi gerçekleştiren hakimin başlatılan soruşturma sonucu meslekten ihraç edilmesi gereğiyle Bilecik Barosu olarak konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.

BİLECİK BAROSU 

05.06.2020
AV. HALİME AYNUR
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.